مسئولیت پذیری در برابر پاسخگویی

مسئولیت پذیری در برابر پاسخگویی

در دنیای واقعی، انتظار می رود که مردم در تعاملات روزانه؛ چه مردمی که  سرمایه گذاری های مالی دریافت می کنند، و یا افرادی که برای یک شرکت کار می کنند، یا افرادی که خدمات به دیگران ارائه می دهند؛ از نتایج اقدامات خود در سطح های مختلف رنج برده و یا بهره مند شوند. با این حال، وابسته به زمینه این روابط، در مورد اینکه چه اندازه یک شخص باید در اتفاقات منجر به شکست سرزنش شود و یا چه اندازه به یک شخص در موارد منجر به موفقیت باید پاداش داده شود، اختلاف نظر وجود دارد.

بخشی از این تمایز، به دلیل تفاوت در چگونگی پاسخگویی و مسئولیت پذیری است.

پاسخگویی

پاسخگویی منحصرا یک ضرورت و انتظار برای توضیح اقدامات یک فرد معنی می شود. پاسخگویی یعنی یک شخص باید بتواند نه تنها آنچه اتفاق افتاده است را، بلکه چرایی و چگونگی آن اتفاق را نیز بازگو کند.

با این تعریف، یک CEO می تواند یک کار بسیار بی کیفیت به عنوان مدیر اجرایی یک شرکت انجام دهد، به آن اجازه میدهد که خراب شود و همه صندوق سرمایه و دارایی از بین برود؛ اما هنوز هم پاسخگو است، اگر انها به عنوان وظیفه به سادگی توضیح دهند که چه اتفاقی افتاده است،چگونه این اتفاق افتاد، و چرا. پس از آن پاسخگویی ، سرزنش یا تحسینی متوجه فرد نیست، اما تنها آن شخص را توصیف می کند که قادر به توضیح دادن اعمال خود یا اقدامات گروه یا کسب و کار است.

مسئولیت پذیری

مسئولیت یک طرز تفکر یا ایده نسبت به “مسئولیت چیزی را به طور کامل پذیرفتن” است، فردی که مسئول چیزی است در واقع مسئول موفقیت، شکست، زندگی و یا مرگ آن است. اگر یک فرد مسئول مراقبت از بوته گل رز مورد علاقه اش باشد، سرنوشت بوته گل رز، حیات و سلامتی آن در ارتباط با آن شخص است. اگر رشد گل بهتر شود، مسئولیتش با آن شخص بوده و می توان به اقدامات آن شخص نسبت داد. اگر گل از بین برود هم، مسئولیتش با آن فرد است.

این امر لزوما به این معنی است که اگر بوته گل رز از بین برود، فرد باید توضیح دهد چگونه و چرا بوته گل رز از بین رفته است. مسئولیت صرفا میگوید که سرزنش ( یا ستایش)  اختصاص داده میشود برای هر چیزی که برای بوته گل رز، برای یک فرد یا یک گروه اتفاق می افتد. اگر بوته گل رز از بین برود، این اشتباه یک فرد یا گروه است، اما آنها هیچ توضیحی از چگونگی یا چرایی این اتفاق بدهکار نیستند.

یکی بدون دیگری؟

همان طور که اشاره شد، ممکن است مسئولیتی بدون پاسخگویی، یا پاسخگویی بدون مسئولیت باشد. اگرچه هر دو اغلب در یک معنای بزرگتر ترکیب میشوند. بین این دو، اختلاف جزیی وجود دارد، و میتوان به شدت در دنیاهای  پر پیچ و خم قانونی و قانون کسب و کار دید. یکی از برترین نمونه های پاسخگویی بدون مسئولیت پذیری، CEO های شرکت های بزرگ است. معمولا فرض میشود که CEO ها هم پاسخگو و هم مسئول عملکرد شرکت های خود هستند، که با چک های با رقم های بالا که برای سال های خوب آنها داده میشود و اخراج سریع آنها زمانی که ضعیف عمل میکنند، ثابت میشود. با این حال، کنت لای مدیر اجرایی بدنام غول انرژی Enron در طی ورشکستگی سال ۲۰۰۱، ادعا کرد که سمت وی به عنوان مدیر اجرایی برای اقدامات شرکت پاسخگو کرده بود – او برای توضیح اینکه چرا Enron سقوط کرد پاسخگو بود- اما مسئول کلاه برداری انجام شده نبود.

اگر لای، صرفا در فرضیه ای، میخواست که مسئولیت پذیری را ادعا کند اما پاسخگویی را رد میکرد، وی از Enron شکست میخورد و بدون هیچ کلمه ای برای کلاه برداری شرکت به زندان میرفت. این امر موجب شده است که مردم و سهامداران، خواهان اجرای عدالت برای مجرم شوند- اما به طور عجیبی ، هیچ توضیحی در مورد چرایی یا چگونگی ماجرا داده نشده است. عقیده لای پاسخگویی و مسولیت پذیری را ثابت میکند، در حالی که متمایز هستند، اغلب در یک جایگاه مشابه قرار دارند.

مبنای مقایسه مسئولیت پذیری پاسخگویی
معنای مسئولیت چگونگی داشتن وظیفه است، تا هر کاری که لازم است برای تمام کردن وظیفه انجام دهد. پاسخگویی شرایطی است که، در جایی که فرد انتظار میرود پاسخگوی اقدامات و تصمیمات خود باشد.
چه چیزی هست تعهد به انجام وظیفه محوله پاسخگویی برای نتیجه یا اثر وظیفه محوله
طبیعت اختصاص داده شده پذیرفته شده
برخواسته از اختیار مسئولیت
محول کردن انجام میشود اما نه کاملا ممکن نیست
عملکرد اندازه گیری نشده اندازه گیری شده است

مترجم: پروشات حدادی

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *