با نوریا، بانوی سرپرست خانوار قزاقستانی آشنا شوید

 

توانمندسازی اقتصادی بانوان روستایی یا سرپرست خانواده، چگونه می‌تواند باعث حضور آنان در شورای محلی یا نماینده یک جامعه شود؟

در همین رابطه یک بانوی سرپرست خانوار را به شما معرفی می‌کنیم. نوریا خانمی ۴۰ ساله، مادر ۳ فرزند و نماینده شورای قزاقستان است. او می‌گوید: من قبلا صرفا یک زن خانه‌دار بودم. نشستن در خانه، انجام کارهای خانه، مراقبت از فرزندانم و همسرم مهم‌ترین وظیفه من بود. البته براي به دست آوردن پول و حمايت از خانواده‌ام در زمان بيكاري اغلب كارهاي دستي درست می‌کردم.

 

سال ٢٠١٤ عضو موسسه‌ای مربوط به توانمندسازی بانوان شدم و با كمك زنان سازمان ملل متحد شروع به بالا بردن آگاهي از حق زنان سرپرست خانوار يا روستايي، حل مشكلات آنان و توانمند كردن آن‌ها از نظر اقتصادي کردم؛ به طوري كه صدايشان شنيده شود…

 

در دوره‌های آموزشی موسسه؛ تعليم ديدم و ظرفيت را به ١٥٠٠ زن روستايي و سرپرست رساندم و مهارت‌های راهنمايي و کسب‌وکار موفق و مؤثر را ياد گرفتم. مجموعه ما تمرين و ممارست به‌طور خاص بر جنسيت زن دارد.

 

كشاورزي مؤثر، صنایع‌دستی، نان و شیرینی‌پزی، خياطي و بافتني و خيلي آموزش‌های ديگر براي توانمندسازی بانوان داشتيم. بعد از مدتي از نظر اقتصادي بسيار قوي شدم. قدرت تصمیم‌گیری و ساختن پيدا كردم، ياد گرفتم يك زن اجتماعي باشم و در جامعه کارکنم، خيلي مستقل شدم. ديد من در مورد زندگي تغيير كرد. متوجه شدم كه می‌توانم تغيير ایجاد كنم، تغيير براي بهتر شدن، نه ‌فقط براي خانواده بلكه براي اجتماع و عموم مردم.

 

خيلي زود بعد از اینکه مردم من را شناختند، به خودم باور و ايمان آوردم و با حمايت ديگر بانوان، تصميم گرفتم براي انتخابات شوراي محله شركت كنم. تا اینکه در سال ۲۰۱۶ به‌عنوان نماینده شورای محلی انتخاب شدم برای اولین بار در زندگی‌ام ۲۲۵ رأی گرفته بودم و نفر پنجم از بین ۳۹ کاندید شده بودم. این اتفاق مرا محکم‌تر کرد و محرکی بود برای تلاشم در راستای کسب حق زنان سرپرست خانوار، حل مسائل و مشکلات آن‌ها، دیدنشان از نزدیک و توانمند کردنشان.

 

 

مترجم: افسانه خجسته

منبع: www.empowerwomen.org

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *