با دغدغه و مسئولیت اجتماعی مادر ترزا آشنا شوید

اگنس گونجا باواجیو یا همان مادر ترزا را همه با عنوان موسس مراکز خیریه در هند و نقاط دیگر دنیا می‌شناسند. ترزا به خاطر خدمات انسان‌دوستانه‌اش سال ۱۹۷۹، جایزه نوبل صلح را به خود اختصاص داد و در سال ۲۰۰۳ از طرف پاپ ژان‌پل دوم آمرزیده شناخته شد. او در سن ۱۸ سالگی برای همیشه خانواده (مادر و خواهرش) را ترک کرد. تا سال ۱۹۹۶ او ۵۱۷ مأموریت را در بیش از ۱۰۰ کشور جهان انجام داده بود. برای آشنایی با او و انجام فعالیت‌های اجتماعی‌اش این مطلب را بخوانید.

مادر ترزا که بود؟

اگنس گونجا باواجیو در سال ۱۹۱۰ متولد شد. او کوچک‌ترین فرزند خانواده بود. پدرش که در مسائل سیاسی آلبانی درگیر بود در سال ۱۹۱۹ یعنی زمانی که او ۹ سال داشت درگذشت. پس از مرگ پدر مادرش او را بر اساس تعالیم کلیسای کاتولیک آموزش داد. اگنس از همان ابتدا مجذوب داستان‌هایی در مورد زندگی مبلغین و خدمات آن‌ها بود. در دوازده‌سالگی متقاعد شده بود که باید عمر خود را صرف یک زندگی معنادار بکند. در ۱۸ سالگی خانه را ترک و به عضویت گروه خواهران لورتو درآمد و دیگر هرگز مادر و خواهرش راندید.

آگنس ابتدا به لورتو در کشور ایرلند برای یادگیری زبان انگلیسی رفت. زبانی که خواهران لورتو از آن برای آموزش به کودکان در هند استفاده می‌کردند. او در سال ۱۹۲۹ وارد هند شد و مراحل کارآموزی خود را در دارجلینگ آغاز کرد. او مراسم قسم خود را به‌عنوان راهبه به‌صورت رسمی در ۱۴ می ۱۹۳۷ هنگامی‌که به‌عنوان معلم در یکی از مدرسه‌های صومعه لورتو در شرق کلکته مشغول به تدریس بود به‌جای آورد. هرچند که ترزا از آموزش دادن لذت می‌برد اما فقر گسترده حاکم بر کلکته به‌شدت او را آزار می‌داد.

رو آوردن ترزا به امور خیریه
در دهم سپتامبر ۱۹۴۶ ترزا چیزی را هنگام سفر به دیر لورنتو در دارجلینگ تجربه کرد که خود آن را ندایی در درون ندا خواند. ترزا می‌گوید: من می‌خواستم تا دیر را ترک کنم و به مردم فقیر درحالی‌که در میان آن‌ها زندگی می‌کنیم کمک کنم. این‌یک وظیفه بود. ترزا کار مبلغی خود را در سال ۱۹۴۸ با به تن کردن ردایی با خط‌های آبی شروع کرد او شهروندی هند را دریافت کرد و به زندگی در میان فقرا روی آورد. در ابتدا به تدریس در مدرسه‌ای پرداخت و سپس به پرستاری از افراد بینوا و قحطی‌زده رو آورد. کارها و تلاش‌های او خیلی زود توجه مقامات رسمی زیادی ازجمله نخست‌وزیر هند را به خود جلب کرد.

ترزا در خاطرات خود می‌نویسد که ۵ سال اول کار او مملو از دشواری‌ها و مشقات زیادی بوده است. او درآمدی نداشت و از حامی‌ای برای دریافت غذا و مایحتاج برخوردار نبود. ترزا در این مدت دچار احساس تنهایی و شک و تردید و وسوسه‌ای برای بازگشت به زندگی نسبتاً آسوده در دیر شد.

امور خیریه در سطح جهانی

در سال ۱۹۸۲ مادر ترزا در اوج محاصره بیروت توانست ۳۷ کودک را که در بیمارستان خط مقدم گرفتارشده بودند (میان ارتش اسرائیل و چریک‌های فلسطینی) نجات دهد. او همراه با کارکنان صلیب سرخ به آن منطقه سفر کرد و توانست کودکان بیمار را نجات بخشد.

در اواخر دهه ۱۹۸۰ میلادی با بازتر شدن فضا در کشورهای اروپای شرقی که قبلاً به خاطر کمونیست مبلغان مذهبی را رد کرده بودند، او تلاش‌هایش را معطوف به گسترش مذهب در این کشورها کرد. او با موضعی محکم با مخالفت در برابر سقط‌جنین و طلاق پرداخت و شعارش این بود که: «مهم نیست آن‌ها چه میگویند، شما باید آن‌ها را با لبخند و کار خود تغییر دهید.»

مادر ترزا برای همکاری و کمک به‌جاهای مختلفی سفر کرد. ازجمله برای مبارزه با گرسنگی به اتیوپی، در حادثه چرنوبیل برای کمک به آسیب دیدگان تشعشات هسته‌ای و همچنین برای کمک به قربانیان زلزله در ارمنستان به این مناطق سفر کرد. در سال ۱۹۹۱ در اولین بازگشت به وطنش خانه خیریه برادران مبلغ را در تیرانای آلبانی تأسیس کرد. تا سال ۱۹۹۶ او ۵۱۷ مأموریت را در بیش از ۱۰۰ کشور جهان انجام داده بود.

بیماری و مرگ مادر ترزا
ترزا در سال ۱۹۸۳ در رم هنگامی‌که قصد دیدار با پاپ را داشت دچار یک حمله‌ی قلبی شد. پس از دومین حمله قلبی او یک ضربان‌ساز دریافت کرد. در ۱۹۹۱ پس از جدال با بیماری ذات‌الریه در مکزیکو او دچار مشکلات قلبی بیشتر شد. به او پیشنهاد شد تا از مقام خود به‌عنوان مدیر امور خیریه کناره‌گیری کند اما را هبه‌های گروه‌های مذهبی در جلسه‌ای سری رای به باقی ماندن او در سمت خود دادند. مادر ترزا تصمیم آنان را مبنی بر باقی ماندن در سمت خود پذیرفت.

در سال ۱۹۹۶ مادر ترزا در سانحه‌ای به زمین خورد و استخوان ترقوه اش شکست. در ماه اگوست همان سال او به بیماری مالاریا دچار شد و بطن چپ قلب خود را از دست داد. او یک عمل قلب انجام داد اما واضح بود که وضع جسمانی او دارد رو به وخامت می‌گذارد. هنگامی‌که بیماری او شدت گرفت و مجبور به بستری شد درخواست کرد تا همانند بقیه‌ی مردم عادی در بیمارستانی در کالیفرنیا مورد معالجه قرار گیرد. اسقف اعظم کلکته به کشیشان دستور داد تا بر روی مادر ترزا مراسم جن‌گیری انجام گیرد زیرا که تصور می‌کرد او موردحمله شیطان قرارگرفته است.

مادر ترزا در ۱۳ مارس ۱۹۹۷ از مقام خود استعفا کرد و در ۵ سپتامبر همان سال زندگی را بدرود گفت. هنگام مرگ امور خیریه دارای بیش از چهار هزار راهبه و در ۱۲۳ کشور جهان مبلغ داشت. دولت هند به‌منظور قدردانی از زحمات مادر ترزا برای او مراسم رسمی ویژه ای به عمل آورد.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *