از جی کی رولینگ، خیرترین نویسنده انگلیسی چه می دانید؟

چه کسی حدس می‌زد خانمی که به کافه می‌آمد و گاهی آب سفارش می‌داد، روزگاری ثروتمندترین زن نویسنده جهان باشد؟ رولینگ آن روزها بی‌شک خودش گمانی نداشت. جلد اول «هری‌پاتر» را در سختی و مصیبت نوشت و آن را به ناشر تحویل داد. ناشر هم پیشنهاد داد «جوآن رولینگ» با نام مستعار «جی.‌کی.‌رولینگ» کارش را منتشر کند چراکه اعتقاد داشت کسی دنیایی تخیلی و جادویی را از یک نویسنده زن نمی‌پذیرد! این البته واقعیت بازار نشر آن روز و امروز جهان است. مخاطبان آثار جنایی یا تخیلی را کمتر از نویسندگان زن می‌پذیرند. البته در این میان نویسندگانی مثل آگاتا کریستی استثنا هستند.

نویسنده میلیارد دلاری

جی کی رولینگ در میان نویسندگان پدیده منحصربه‌فردی است. بی‌شمار نویسنده بهتر از او داریم، اما هیچ نویسنده‌ای نتوانسته روند موفقیت و بدل شدن به یک چهره نامدار و ثروتمند را به‌سرعت او طی کند. در ‌سال ٢٠٠٤ فقط چند‌سال پس از چاپ نخستین کتاب‌های این نویسنده، نشریه اقتصادی فوربس، جی کی رولینگ را نخستین انسانی نامید که از راه نویسندگی توانسته یک‌میلیارد دلار عایدی داشته باشد. بعد از آن رولینگ بارها و بارها به خاطر کتاب‌های جدید، کارهای خیریه و فیلم‌های فراوانی که از آثارش ساخته‌شده در صدر اخبار قرار گرفت تا امسال که با عبور از مرز فروش ٥٠٠‌میلیون نسخه از آثار یک نویسنده بدل شد به پرفروش‌ترین زن نویسنده تاریخ که این نکته بهانه اصلی تدوین و ترجمه این مطالب است.

 

گام اول در ۲۵ سالگی

جی کی رولینگ که با نام اصلی جوآن رولینگ در جولای ‌سال ١٩٦٥ به دنیا آمده، گام اصلی بدل شدن به یک نویسنده سرشناس را در ٢٥ سالگی برداشت؛ زمانی که او به‌عنوان منشی و مترجم در سازمان عفو بین‌الملل کار می‌کرد و در جریان یک سفر کاری، در زمان تأخیر قطار منچستر به لندن ایده اولیه هری پاتر به ذهنش رسید. از آن روز تا پایان نخستین رمان هری پاتر هفت‌سال طول کشید و جوآن جوان در این هفت‌سال اتفاقات مختلفی چون مرگ مادر، طلاق و فقر شدید را از سر گذراند. از ‌سال ١٩٩٧ به این‌سو، رولینگ در ١٠‌سال ٦ دنباله بر کتاب هری پاتر و سنگ فیلسوف نوشت و پس از آن نیز چهار کتاب برای بزرگسالان به رشته تحریر درآورد. آخرین کار چاپ شده رولینگ کارنامه شیطان نام دارد که آن را چند ماه پیش روانه بازار کرده است.

 

از فرش تا عرش

داستان زندگی جی.کی.رولینگ داستان معروف فرش تا عرش است که او را از یک اعانه‌بگیر بیکار به سودآورترین نویسنده سده حاضر رسانده است. او که پرفروش‌ترین نویسنده زنده انگلیسی است، از پدری مهندس و مادری تکنیسین به دنیا آمد؛ پدر و مادری که وضع مالی بدی نداشتند، اما اشتباهات جوآن، او را در زندگی بزرگسالی‌اش به فقر مطلق کشاند. او که در ٦ سالگی نخستین داستانش را نوشته و پس از آن هم همواره داستان‌های جدید خودش را برای خواهرانش می‌خواند، در ١٤ سالگی تحت‌تأثیر یک فعال سیاسی کمونیست به نام جسیکا میتفورد قرار گرفت و تمام افکار و اندیشه‌هایش که حاصل تحصیل در کلیسا بود، دستخوش تغییر شد. رولینگ که در گفت‌وگویی زندگی‌اش در نوجوانی را به دلیل بیماری مادر و رابطه بدش با پدر ناشاد خوانده؛ به گفته استیو ادی، معلم خصوصی او دختری نه‌چندان متمایز، اما باهوش بود.

 

 وقفه در نوشتن هری پاتر

بعد از پذیرفته نشدن در امتحان ورودی آکسفورد به تحصیل در رشته ادبیات پرداخت و به گفته مارتین سورل، استاد ادبیات، روی دیکنز و تالکین تمرکز کرد. در‌ سال ٨٦ بعد از فارغ‌التحصیلی، جوآن به کار در سازمان عفو بین‌الملل پرداخت. در همین روزها بود که ایده تحصیل پسرکی نوجوان در یک مدرسه جادوگری به ذهنش خطور کرد. مرگ مادر اتفاق ناگواری برای جوآن رولینگ جوان بود. او که در آن زمان در حال نوشتن هری پاتر بود، چیزی درباره این موضوع به مادرش نگفته بود. این موضوع عذاب وجدانی عظیم در او به وجود آورد و نوشتن هری پاتر را متوقف کرد. شاید برای رهایی از این عذاب بود که جوآن به پرتغال رفت و کارش را به‌عنوان معلم زبان انگلیسی آغاز کرد.

 

فقیرترین آدم انگلیس

ازدواج با یک روزنامه‌نگار که مثل جوآن او نیز به جین آستن علاقه داشت و سپس به دنیا آمدن فرزند و بعد هم طلاق اتفاقات قابل ذکر زندگی رولینگ در دو‌سال اقامتش در پرتغال است که باعث شد او بیکار، بی‌پول و افسرده به انگلیس بازگردد. وضع مالی او چنان بود که بعدها در توصیف آن روزها در گفت‌وگویی خود را «فقیرترین آدم انگلیس» در آن روزگار نامید. او هفت‌سال بعد از فارغ‌التحصیلی خود را شکست‌خورده و بازنده می‌دید و این باعث شد او چندین‌بار دست به خودکشی بزند.

 

 به پایان رساندن داستان هری پاتر

رولینگ بیکار که در خودکشی هم موفق نشده بود، در آن زمان تنها یک راه پیش رویش می‌دید و این راه هم چیزی نبود جز به پایان رساندن داستان هری پاتر که پیش از مرگ مادر آغاز کرده بود، اما مشکلات فراوان بود. او که از مستمری دولتی برای گذران زندگی استفاده می‌کرد، به دلیل سرمای نفس‌گیر اتاقش ناچار بود داستانش را در کافه‌های مختلف بنویسد، درحالی‌که دخترش در کنارش به خواب رفته بود. به‌هرحال در‌سال ١٩٩٥ رولینگ نخستین نسخه دست‌نویس هری پاتر و سنگ فیلسوف را تمام کرد و آن را به انتشاراتی‌های مختلف فرستاد.

 

بالاخره یک ناشر پذیرفت

١٢ ناشر کتاب را پس فرستادند تا این‌که یک‌سال بعد انتشارات بلومزبری با دادن پیش‌پرداخت یک‌‌هزار و پانصد پوند چاپ کتاب را منوط به اصلاح مواردی کرد. بعدها بری کانینگهام، مدیر انتشارات بلومزبری دلیل چاپ هری پاتر را خواست دختر هشت‌ساله‌اش عنوان کرد که پس از خواندن چند صفحه اول این داستان ادامه آن را با اشتیاقی وصف‌ناپذیر از پدرش خواسته بود. بری کانینگهام همچنین به رولینگ نصیحت کرده بود که دنبال یک کار روزانه هم باشد؛ چرا که به گفته او با وجود موافقتش با انتشار هری پاتر، گذران زندگی از طریق نویسندگی کودکان ممکن نبود.

خیرترین چهره انگلیس

بین هنرمندان و نویسندگان همیشه شخصیت‌هایی بوده‌اند که در فهرست خیرترین چهره‌های‌ سال قرار گیرند و سال گذشته نیز جی.‌کی.‌رولینگ در صدر این فهرست جای گرفت، البته موضوع قابل تامل این است که درآمد نفر دوم ثروتمندترین نویسندگان جهان در‌سال گذشته یعنی استیفن کینگ، براساس آمار مجله فوربس ٤٠٠‌میلیون درآمد بوده است. به این ترتیب خانم رولینگ بی‌رقیب‌ترین نویسنده در این عرصه است و با چنین رقمی طبیعی به نظر می‌رسد با شخصیت خیرخواه خود، درصدر فهرست چهره‌های خیر نیز قرار بگیرد. در هرحال مشخص شده خانم رولینگ در‌سال ٢٠١٤، ١٠‌میلیون و٣٠٠‌هزار پوند از دارایی خود را صرف امور خیریه کرده‌اند، البته در فهرست چهره‌های خیر انگلستان، نام التون جان جلوتر از جی.‌کی.‌رولینگ با مبلغ ٢٦‌میلیون و٨٠٠‌هزار پوند جلوتر از خانم رولینگ قرار گرفته است. نخستین رتبه این فهرست برای سومین‌ سال از آن خانواده «سینزبری» است که مالک دومین فروشگاه‌های بزرگ زنجیره‌ای بریتانیا هستند. «سینزبری» ها طی ‌سال ٢٠١٥ مبلغ هنگفت ٢٢٠‌میلیون پوند از درآمد خود را به خیریه‌ها بخشیده‌اند. این مبلغ به معنای ٤٠‌درصد درآمد آن‌هاست.

«رولینگ» به فهرست میلیاردها برگشت

نام «جی.کی. رولینگ» نویسنده رمان‌های «هری پاتر» باز هم در فهرست میلیاردهای جهان دیده شد.از سال ۲۰۱۲ نام «جی.کی. رولینگ» به دلیل افزایش مالیات‌های انگلیس و فعالیت‌های انسان دوستانه‌اش طی سال‌های اخیر،‌ از فهرست میلیاردرها بیرون آمده بود. او در آن سال، ۱۶۰ میلیون دلار را برای پرداخت مالیات و فعالیت‌های خیریه صرف کرد.

منبع: اینترنت

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *