« با دوره نظریه انتخاب آشنا شوید: »

20 تیر 1396

دکتر ویلیام گلاسر: “خود ما هستیم که تمام اعمال مان را انتخاب می کنیم و دیگران نه می توانند ما را خوشبخت کنند و نه می توانند ما را بدبخت کنند”.

ویلیام گلاسر در سال ۱۹۲۵ در اوهایو متولد شد. در ۱۹ سالگی مهندس شیمی،۲۳ سالگی یک روانشناس بالینی و ۲۸ سالگی یک پزشک شد و پس از آن سراغ روان‌پزشکی رفت. عمدة کار او درمان جوانان بزهکار بود (مدرسه ونتورا) و در آخر به آموزش و پرورش روی آورد و به موازات آن به آموزش مربیان پرداخته است.

 


 

نظریه انتخاب که پیشرو آن «ویلیام گلاسر» است قصد دارد افراد را از کنترل‌های بیرونی رها کند و به کنترل درونی برساند. بنابراین، افرادی که ارتباط میان رفتار و پیامدهای آن را می‌فهمند از کنترل درونی برخوردارند. در واقع این افراد باور دارند که می‌توانند بر محیط خود تأثیر بگذارند.

 

 این نظریه می‌گوید: انسان مسئول همه اعمال خودش است.


«تمام بدبختی‌ها، رنج‌ها، بسیاری از بیماری‌ها، شکست‌ها و... به خود انسان بر می‌گردد و حاصل بی‌مسئولیتی خود انسان است. انسان‌ها باید رفتارشان را ارزیابی کنند، ببینند درست است یا نادرست، حق است یا ناحق، تا به این وسیله به رفتار اجتماعی خودشان رنگ و بوی اخلاقی بدهند.»


 در این نظریه گفته می‌شود که همة فعالیت‌های افراد برای ارضای این نیاز است. اگر موفق شوند، به نقطه  اوج و خودشکوفایی که همان پذیرش مسئولیت شخصی خود است خواهند رسید که نتیجة آن اتکا به حمایت درونی خود است و اگر موفق نشوند هم خود رنج می‌برند و هم باعث رنج و ناراحتی دیگران می‌شوند.

 

واقعیت درمانی یا نظریه انتخاب که امروزه توسط درمانگران در سراسر دنیا مورد استفاده قرار می‌گیرد بر این فرض استوار است که ما در برابر رفتاری که انتخاب می‌کنیم، مسئولیم و به دلیل این که تمامی مشکلات ما در زمان حال وجود دارند، واقعیت درمانی زمان بسیار اندکی را به گذشته اختصاص می‌دهد. گلاسر معتقد است که تنها چیزی که ما قادریم آن را کنترل کنیم رفتار کنونی ماست. ممکن است که گذشته در آنچه هم اکنون هستیم تاثیرگذار بوده باشد اما ما قربانی گذشته نیستیم مگر این که خود اینگونه انتخاب کنیم.

 


 

ماهیت تئوری انتخاب

تئوری انتخاب به ما می‌آموزد که تنها کسی که می‌توانیم رفتارش را کنترل کنیم خودمان هستیم و تنها روشی که به وسیله آن می‌توانیم وقایع محیطی را تحت کنترل درآوریم، انتخاب رفتار و اعمال مان است.  ما قربانی دیگران یا گذشته نیستیم مگر این که خود این گونه انتخاب کنیم. یک اصل مهم در تئوری انتخاب این است که شاید گذشته در مشکل کنونی ما نقش داشته باشد، ولی گذشته هیچ گاه مشکل اصلی ما نیست. صرف نظر از آنچه در گذشته اتفاق افتاده آنچه که ما اکنون به آن نیاز داریم عملکرد موثر و برنامه ریزی در زمان حال است. بنابراین وظیفه ما انجام آن چیزی است که برای بهبود روابط بین فردی کنونی ما مورد نیاز است.

 


 

مدرسین دوره نظریه انتخاب:

  • جناب آقای احسان یزدان پناه
  • سرکار خانم مریم محبتی

 


 

این دوره با همکاری موسسه آینده برتر برگزار می شود.

 

برای اطلاع از جزئیات این دوره آموزشی با شماره تماس موسسه:

۲۶۴۱۵۹۴۸

تماس حاصل فرمایید.

 

یا به سایت ایوند مراجعه کنید.

 

نظر خود را بنویسید

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

ارتباط با ما

  • ایران ، تهران ، میرداماد، میدان مادر، خیابان سنجابی، کوچه هشتم، پلاک 2 ، زنگ 6 
  • 021-22268545
  • 021-22268545
  • این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید

فرم تماس با ما

  Mail is not sent.   Your email has been sent.
Top