« معرفی ۵ نفر از بزرگترین کارآفرینان اجتماعی در همه عصرها »

17 فروردين 1396
 کارآفرینان اجتماعی با استفاده از دانش و مهارت و دانایی، با کسب‌وکار خود و ترکیب آن با مدل سنتی و بر عهده گرفتن یک مأموریت اجتماعی و ایجاد تغییرات بزرگ در سراسر دنیا، جهان را به مکانی بهتر تبدیل می‌کنند.

درحالی‌که تولید یک کسب‌وکار موفق در هر شاخه‌ای تحسین‌برانگیز است، برخی از کارآفرینان با بهره کار خود به سود بیشتری دست می‌یابند. درواقع بعضی از آن‌ها با فراهم آوردن منابع، ایجاد فرصت، آموزش و دسترسی به منابع مالی به کسانی که بیشتر نیازمند هستند، کمک می‌کنند. این کارآفرینان اجتماعی با استفاده از دانش و مهارت و دانایی، با کسب‌وکار خود و ترکیب آن با مدل سنتی و بر عهده گرفتن یک مأموریت اجتماعی و ایجاد تغییرات بزرگ در سراسر دنیا، جهان را به مکانی بهتر تبدیل می‌کنند. در اینجا ما تعداد محدودی از کارآفرینان اجتماعی موفق را در همه عصرها معرفی می‌کنیم که ثابت می‌کنند نباید فقط حد پایین را نگریست، بلکه می‌توان به‌واقع بر روی محیط‌زیست و اجتماع تأثیر گذاشت.

 

مترجم: دکتر سیما تقی زاده دباغ


 

۱-BILL DRAYTON

بیل درایتون

بیل درایتون یکی از کارآفرینان مطرح اجتماعی است. او توانسته علاوه بر کارآفرینی، دستاورد خود را به‌طور مؤثری گسترش و تداوم ببخشد. درحال حاضر درایتون رئیس فعلی آشوکا (Ashoka)، سازمانی عمومی برای نوآوران است. این سازمان برای کمک به کارآفرینان اجتماعی در سراسر جهان است. درایتون تجربیات و دستاوردهای خود را به سایر سازمان‌ها، به‌عنوان رئیس انجمن سبزها، مخاطرات جوانان و حتی کار در آمریکا هم ارائه می‌کند.

او علاوه بر وظایف خود در آشوکا، ۲۱۴۵ تن از پیروانش را در ۷۳ کشور در سال ۲۰۱۰ حمایت کرد، برخی از آن‌ها به‌سوی توسعه کسب‌وکار اجتماعی هدایت شدند که تأثیر چشمگيری بر جوامع در سراسر دنیا گذاشت.

 

۲-MUHAMMAD YUNUS

محمد یونس

محمد یونس یکی از به نام‌ترین کارآفرینان اجتماعی است. یونس در مجموعه کتاب‌های کارآفرینی اجتماعی خود، به معنای واقعی کلمه تخصصش در تأمین مالی خرد و سرمایه‌داری را به اشتراک گذاشته است.

یونس بنیان‌گذار بانک گرامین که تأمین وام‌های کوچک را برای موسسه‌هایی که نیاز به کمک مالی جهت توسعه خودکفایی خود دارند را فراهم می‌سازد.

این بانک در سال ۱۹۸۳ تأسیس شد و درآمد خالص بیش از ۱۰ میلیون $ را کسب کرد، این سازمان در سال ۲۰۰۶ برای یونس یک جایزه نوبل را به ارمغان آورد.

 

۳-BLAKE MYCOSKIE

بلیک مایکوسکی

مایکوسکی بنیان‌گذار TOMS در این لیست قرار می‌گیرد، چون برخلاف اغلب سرمایه‌گذاری‌ها، با آگاهی از فرهنگ اجتماعی نام تجاری آن مانند پاپ، بر سر زبان‌ها افتاده است. محبوبیت آن به‌مانند یک آتش سرکش گسترده شد. TOMS هم برای مایکوسکی و هم برای گروه هدف او سودمند بود. مایکوسکی TOMS را در سال ۲۰۰۶ پس از سفر به آرژانتین و ملاحظه صدمات و بروز بیماری در کودکانی که قادر به تهیه و پوشیدن کفش نبودند، تاسسیس کرد. برای مبارزه با این معضل شرکت TOMS به افراد مستمند در ازای خرید یک جفت کفش، یک جفت هم هدیه می‌داد. این شرکت تا کنون بیش از یک‌میلیون جفت کفش اهدا نموده است. در سال ۲۰۱۱، این شرکت ابتکار دیگری را راه‌اندازی کرد. بدین ترتیب که به ازای خرید هر عینک آفتابی یا هر عینک فروخته‌شده، یک عینک به افرادی که نیاز به عینک دارند یا تحت عمل جراحی قرارگرفته‌اند، هدیه می‌دهد.

 

۴-SCOTT HARRISON

اسکات هریسون

کمبود آب آشامیدنی تمیز و دردسترس مسئله‌ای است که میلیون‌ها نفر از انسان‌ها (برخی برآوردها آن را در جهان بیش از یک میلیارد نفر) در سراسر جهان هر روز با آن مواجه هستند. پس از ملاحظه این مسئله در لیبریا، باشگاه پروموتر اسکات هریسون تصمیم به تغییر این وضعیت گرفت و در این راستا ماموریت خود را تحت نام سازمان خیریه غیر انتفاعی «آب»، برنامه ریزی کرد. این موسسه خیریه آب آشامیدنی تمیز را به بیش از یک میلیون نفر در ۱۷ کشور مختلف در سراسر جهان تحویل داده است. هریسون را می‌توان به‌عنوان یکی از موفق‌ترین کارآفرینان اجتماعی در تمام اعصار برشمرد. در سه ماه اول سال ۲۰۱۱، علی‌رغم بحران اقتصادی عظیمی که وجود داشت، سازمان او رشدی بیش از ۱۰۰ درصد داشت. در آن زمان بسیاری از سرمایه‌گذارهای مشابه قادر به ادامه فعالیت نبودند. هریسون می‌گوید که موسسه خیریه آب، در ابتدا نه برای سودآوری بلکه بدون سود راه‌اندازی شد وی افزود: ما از ۱۰۰ درصد سود صرف‌نظر کردیم، سهامداران ما، مردم ۱۷ کشور در سراسر جهان هستند که انتظار دارند دکلی برای تأمین آب پاک یک روستا یا چند صدنفری که در آن اطراف زندگی می‌کنند، بر پا شود. ما با استفاده از کسب‌وکار جهانی بسیار بیشتر از یک موسسه غیرانتفاعی، سود بردیم. مدل کارآمد او و هریسون، به‌سرعت به‌عنوان یک مدل جدید برای تقلید کارآفرینان اجتماعی تبدیل شد.

 

۵-JEFFERY HOLLENDER

جفری هولندر

 در سال ۱۹۸۸، جفری هولندر نسل هفتم شرکت خاص محصولات مراقبت شخصی و تمیزکننده و کاغذ را تأسیس کرد. تمرکز شرکت بر روی محصولاتی بود که صدمات کمتری بر محیط‌زیست بگذارد. اجتناب از استفاده از مواد شیمیایی مضری که امروزه در محصولات تمیزکننده و مراقبت‌های شخصی به کار می‌رود.

به‌علاوه شرکت ۱۰٪ از سود قبل از کسر مالیات را به بودجه سازمان‌های غیرانتفاعی و کسب‌وکارهای متمرکز بر جامعه، محیط‌زیست و فرایندهای مسئول تخصیص داد. علی‌رغم رعایت روش‌های محدودکننده سقف سود، هولدر و همکارانش نسل هفتم شرکت را طوری بنا نهادند که توانستند در سال ۲۰۱۰ بیش از ۱۵۰ میلیون $ درآمد داشته باشند. هولدر از نقش خود در نسل هفتم سال ۲۰۱۰ به بیرون رانده شد، اما این به این معنا نیست که او در کارآفرینی اجتماعی رو به افول رفته باشد. او با شورای کسب‌وکار پایدار آمریکا همکاری می‌کند و در رابطه با شیوه‌های کسب‌وکار مسئول، کتاب می‌نویسد. جفری هولندر عضو شبکه اجتماعی سرمایه‌گذاری و موسس جامعه سرمایه بانکی است.

 


 

ادامه این مطلب که به معرفی ۵ کارافرین اجتماعی دیگر می‌پردازد را در پست بعد بخوانید.

 

منبع: www.onlinecollege.org

 

نظر خود را بنویسید

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

پایگاه دانش

از بخش پایگاه دانش اطلاعات خود را به روز نمائید و به آگاهی علمی خود بیفزائید.

Top