« ۱۰ اشتباه خطرناک افرادی که برای اولین بار کارهای داوطلبانه انجام می‌دهند »

کار داوطلبانه یک کار سالم برای افراد است که می‌خواهند جهانی بهتر بسازند. بنابراین تحقیقات با دقت بسیار در مورد سازمانی که می‌خواهیم با آن‌ها همکاری کنیم باید صورت بگیرد.

همه افراد داوطلبی که در سازمان‌های مردم نهاد مختلف فعالیت دارند، می‌خواهند بهترین عملکرد را از خودشان به نمایش بگذارند. اما خیلی وقت‌ها نبود آگاهی لازم، کار را برای  داوطلب سخت می‌کند. به همین خاطر اگر به تازگی به عنوان داوطلب مشغول به فعالیت شده‌اید و حتی اگر سال‌ها است داوطلب هستید، این گزارش را از دست ندهید. چراکه می‌توان با رعایت نکاتی میزان مشارکت را بهبود بخشید.

مترجم: زینب نوری

 


 

۱. پروژه‌های بلندمدت را پیدا کنید

تحقیقات خود را قبل از انجام پروژه انجام دهید. مطمئن شوید که یک پروژه طولانی‌مدت است. شما می‌توانید به‌صورت مقطعی و کوتاه‌مدت همکاری کنید. مهم‌ترین نکته‌ای که باید بدانید این است که پروژه‌ای که با آن همکاری می‌کنید باید تأثیر پایدار داشته باشد و با یک بار انجام فعالیت داوطلبانه به پایان نرسد.

 

۲. مشارکت در انجمن‌ها و برنامه‌های محیط زیست محور

اگر برای برنامه‌های سازمان مربوطه به‌جاهای دیگر سفر می‌کنید، باید کار شما به‌وضوح برایتان شرح داده‌شده باشد. به‌عنوان‌مثال اگر به‌عنوان معلم داوطلب مشارکت می‌کنید وظیفه اصلی شما تدریس است.

سازمان‌هایی را انتخاب کنید که در مورد برنامه‌ها و فعالیت‌های‌شان در رسانه‌های مختلف من جمله شبکه‌های اجتماعی مثل کانال تلگرام و اینستاگرام توضیح می‌دهند.

 

۳. به پروژه‌هایی ملحق شوید که مسائل پایه‌ای را تهیه می‌کنند

به‌عنوان یک داوطلب می‌خواهیم بیشترین تأثیر را روی پیشرفت ارتباطات محلی بگذارید نه روی کارهای اقتصادی. این به این معنی است که از انجام کارهایی که می‌تواند به‌عنوان شغل و درآمد زا باشد اجتناب کنید چراکه سازمان‌ها می‌توانند افراد را برای برخی شغل‌ها استخدام کنند.

 

۴. سازمانی را پیدا کنید که با انجمن‌های محلی ارتباط داشته باشد

پروژه‌های داوطلبانه باید از افراد محلی استفاده کنند و با انجمن‌های محلی مشورت کنند. این به این معنی است که یک سازمان باید با سازمان‌های محلی که در رأس امور هستند و در یک حوزه فعالیت می‌کنند در ارتباط باشند.

 

۵. خود را آماده کنید (ذهنی، روانی و فکری)

قبل از شروع کار به فرهنگ خود و اینکه این کار چقدر زاویه دید شما را تغییر می‌دهد فکر کنید. ببینید که این کار از لحاظ معنوی قبل، در حین و بعد از آن چه تأثیری دارد و به دلایل انجام آن بی اندیشید.

از خود بپرسید که به‌عنوان یک داوطلب نقش شما چیست و بهتر است به سازمان‌هایی ملحق شوید که دوره آموزشی دارند.

 

۶. به‌سادگی زندگی کنید

این مورد برای کسانی است که به مناطق با فرهنگ‌های متفاوت می‌روند. شما برای کشف فرهنگ جدید وبه دست آوردن تجربیات جدید هیجان‌زده هستید. ولی حتی اگر با انجمن‌های محلی همکاری می‌کنید باید استانداردهای زندگی آن‌ها با احترام برخورد کنید حتی اگر با آنچه شما هستید متفاوت باشد.

برای اینکه بتوانید با مردم ارتباط برقرار کنید ابتدا باید فرهنگ و سبک زنگی‌شان را بشناسید و بپذیرید.

 

۷. در مورد مسائل کار صبورانه برخورد کنید

آیا در حال ساختن وسیله ای در راستای اهداف سازمان مردم نهاد هستید و متریال اصلی چند روز دیگر می‌رسد؟ آیا پروژه تدریس شما به خاطر مسائل غیرقابل‌پیش‌بینی به‌کندی پیش می‌رود؟ نگران نباشید. درحالی‌که در هر کار داوطلبانه‌ای پایان آن بسیار لذت‌بخش است ولی در واقعیت دنیای پیشرفت اغلب بسیار با نظم پیش نمی‌رود.

ممکن است همه‌چیزهایی را که می‌خواهیم را به دست نیاورید ولی شما در حال ساختن روابط و به دست آوردن مهارت‌های با ارزش هستید.

 

۸. در مرد گرفتن عکس زیاد از افراد محلی مخصوصاً کودکان محتاط باشید

ممکن است شما به مکانی رفته باشید که فرهنگ متفاوتی با شما داشته باشند و شما با صحنه‌های تأثیرگذاری روبرو شوید. ثبت این لحظات برای شما طبیعی است ولی باید به نحوه انجام ان دقت کنید. آگاه باشید. شاید آن عکس‌ها احساسات خاصی را برای شما به وجود بیاورد ولی به یاد داشته باشید که وظیفه اصلی شما به‌عنوان یک داوطلب ایجاد احساسات هیجانی نا متعارف نیست.

 

۹. با سازمانی همکاری کنید که از لحاظ مالی شفاف هستند

از مسئولیت‌های داوطلب است که بداند سرمایه‌های سازمان کجا صرف می‌شود؟ شما باید بدانید که چه مقدار از سرمایه‌های سازمان به کارهای ثابت اختصاص داده می‌شود. این بسیار مهم است. چراکه شما می‌خواهید با یک مجموعه قانونی و معتبر همکاری کنید.

 

۱۰. به پروژه‌ای ملحق شوید که ارزش ها را به وجود می‌آورد و دستاورد آن صداقت است

به‌عنوان یک داوطلب شما در ابتدا کارهای غیرحرفه‌ای و اولیه را انجام می‌دهید (مگر اینکه در یک مرکز بین‌المللی آموزش‌دیده باشید)

شما همچنین شاید بخواهید مطمئن شوید که آیا سازمانی که به‌عنوان داوطلب با آن‌ها کار می‌کنید، ارزیابی دوره‌ای منظم دارند یا خیر. یکی از بهترین راه‌ها برای اندازه‌گیری میزان موفقیت پروژه‌های داوطلبانه مقایسه آن‌ها با  ۱۷ مورد ثابت پیشرفت که توسط UN منتشرشده است هست. این‌ها پارامترهای مفیدی را برای اندازه‌گیری میزان موفقیت پروژه در اختیار ما قرار می‌دهند.


 

کار داوطلبانه یک کار سالم برای افراد است که می‌خواهند جهانی بهتر بسازند. بنابراین تحقیقات با دقت بسیار در مورد سازمانی که می‌خواهیم با آن‌ها همکاری کنیم باید صورت بگیرد.

آخرین ها از  مریم باریکانی

نظر خود را بنویسید

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

Top