« ۱۱ تاثیر مثبت اشتغال مادران بر خانواده »

شاغل بودن مادران همیشه یکی از موضوع‌های بحث برانگیز در حوزه مباحث والدین است.

همواره مادران شاغل به دلیل عدم حضور در خانه مورد انتقاد قرار گرفته‌اند. اما در حقیقت دلایل زیادی وجود دارد که این مادران فرزندان سالم‌تر و سازگارتری را بزرگ می‌کنند. تحقیقات نشان می‌دهد که اشتغال مادر نه‌تنها ضرر ندارد بلکه برای فرزندان سودمند هم هست.

در اینجا ۱۱ مورد از اثرات مثبت را ذکر می‌کنیم.

مترجم: زینب نوری


 

۱) مادران شاغل مدل شخصیتی و تاثیر مثبتی از خود به جای می‌گذارند.

فرزندان نیاز دارند که بدانند نقش مادران آن‌ها در خانه فقط خدماتی نیست و آن‌ها هم می‌توانند یک زندگی کاری و حرفه‌ای برای خود داشته باشند.

دختران باید در مورد شغل و حرفه قبل از ازدواج و داشتن فرزند فکر کنند.

پسران نیاز دارند که بفهمند کارهای خانه فقط بخشی از زندگی خانوادگی و وظیفه مادر است. این قضیه تأثیر مهمی در تشکیل خانواده آن‌ها در آینده دارد.

 

۲) مادران شاغل فرزندان مستقل‌تری را پرورش می‌دهند.

شاید خواندن مثالی از یکی از افرادی که تجربه داشتن مادر شاغل را دارد جالب باشد: مادر من در یک بیمارستان محلی کار می‌کرد و ما یک پرستار فوق‌العاده برای کمک به کارهای خانه داشتیم، فردی که جایگزین مادر در خیلی بخش‌ها بود... بهترین مزیت این بود که ما کاملاً مستقل بزرگ شدیم. حتی در مورد ساعت آماده شدن وعده غذایی هم مسئولیت داشتیم. این درس هنوز هم برای من مفید است.

 

۳) مادران شاغل کمتر افسرده می شوند.

آمارها نشان می‌دهند مادرانی که در خانه می‌مانند بیشتر در معرض افسردگی قرار دارند و در بزرگ کردن فرزندان تأثیر گذار هستند. بچه‌ها هرگز نمی‌توانند از یک مادر افسرده که مداوم اطراف آن‌هاست منافعی کسب کنند...

 

۴) مادران شاغل در اجتناب از سیاست‌های والدین بهتر هستند.

هرکدام از والدین در مورد میزان توجه و زمانی که باید برای فرزندان خود صرف کنند نگران هستند. آن‌ها همیشه از طرف سیاست‌های مطرح شده برای والدین تحت‌فشار هستند. ولی امروزه هر کدام از والدین می توانند در شغل خود یک متخصص باشند بدون اینکه کمبودی در بزرگ شدن فرزند شان ایجاد شود. یک مادر شاغل به‌خوبی زمان اتمام کار خود و توجه به فرزند را می‌داند. او با خیالی راحت بین شغل خود و وظایف مادرانه ارتباط برقرار می‌کند.

 

۵) مادران شاغل می‌توانند زمان مفیدی را برای بودن با فرزندان خود مدیریت کنند.

همه در مورد یک‌زمان باکیفیت برای سال‌های اول زندگی کودک صحبت می‌کنند. این یک حقیقت ناراحت کننده است که بیشتر والدین فقط نصف توجه خود را صرف گوش دادن به فرزند می‌کنند و نصف آن صرف بقیه مسایل و کارها می‌شود. مادران شاغل باید بدانند از لحظه‌ای که به خانه می‌آیند به‌طور کامل از کار جدا شده و توجه صد درصدشان برای فرزندشان باشد. ایمیل، شبکه های اجتماعی و چت کردن برای زمانی است که فرزندشان خواب باشد...

 

۶) فرزندان مادران شاغل احتمالا دانش آموزان بهتری در مدرسه هستند.

آمارها در برخی کشورها مثل دانمارک به‌وضوح نشان می‌دهد که فرزندان مادران شاغل در دوران آکادمیک و تحصیلات خود بهتر عمل می‌کنند.

 

۷) فرزندان مادران شاغل مشکلات رفتاری کمتری دارند.

بسیاری از مادران نگران این قضیه هستند که صرف نکردن وقت کافی می تواند موجب بروز مشکلات رفتاری برای فرزندان شود. پس از انجام تحقیقات از سال ۱۹۶۰، نشان داده شد که نه‌تنها باعث مشکلات نمی‌شود، بلکه در برخی موارد بهتر از دیگر فرزندان رفتار می‌کنند.

 

۸) مادران شاغل روی پیشرفت احساسات فرزندان تأثیرگذار نیستند.

تحقیقات زیادی در دانشگاه لندن روی این موضوع که آیا فرزندان مادران شاغل با کمبود احساسات بزرگ می‌شوند یا نه انجام شد. خبر خوب این که اصلا این‌طور نیست و راز آن این است که تعادل ظریفی بین کار و وظایف مادرانه وجود دارد.

 

۹) مادران شاغل تمایل به روابط شادتری دارند.

بیشتر بستگی به نگرش والدین و حمایت از مادر شاغل دارد. نشان می دهد که پدران در چنین شرایطی بیشتر از مادر حمایت می کنند و اکثرا به‌عنوان سوپروایزر روی کامل انجام شدن کارهای خانه دقت دارند.

 

۱۰) مادران شاغل استراحت می‌کنند.

موارد بسیاری نشان دهنده این مسئله است که مادران همه هرج‌ومرج‌ها را پشت در قرار می‌دهند و زیاد در مورد این‌که از عهده کار نگهداری برمی‌آیند یا نه نگران نیستند. حقیقت این است که مادران شاغل می‌توانند از استرس‌های خانواده و تقاضاهای فرزندان جدا شوند و استراحت کنند.

 

۱۱) شغل‌های مادرانه می‌تواند به خانواده کمک کند.

متخصصان به این نتیجه رسیده‌اند که اگر سیاست‌های بلندمدت خانواده در جای صحیح خود اعمال شوند، در همه جهات دارای نفع‌های زیادی برای خانواده‌ها خواهد بود. این بسیار ضروری است. زیرا حدود ۶۶ درصد از مادران در امریکا شاغل هستند.


شما چطور؟ آیا شما هم مادر شاغل دارید؟ در مورد امتیازهای آن برای ما کامنت بگذارید.

 

منبع: www.lifehack.org

 

نظر خود را بنویسید

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

Top