بررسی تاثیرات مثبت و منفی اشتغال مادر، بر فرزندان

مادران هنگام انتخاب بین ماندن در خانه یا کار کردن در خارج از خانه، تمایل دارند که تحلیل کنند کدام برای فرزندشان بهتر است

برخی از مادران ممکن است ماندن در خانه و اتخاذ نقش خانه داری سنتی را انتخاب کنند. در حالی که انتخاب مادران دیگر کار کردن  خارج از خانه باشد. مادران هنگام انتخاب بین ماندن در خانه یا کار کردن در خارج از خانه، تمایل دارند که تحلیل کنند کدام برای فرزندشان بهتر است. کار کردن مادر ممکن است تآثیرات مثبت و منفی برای کودک داشته باشد. مادران شاغل می توانند برخی مهارت های با ارزش زندگی را به فرزندان خود بیاموزند ولی در عین حال ممکن است کودکان احساس کنند که نادیده گرفته می شوند. در نهایت اینکه اشتغال مادران، مثل هر تصمیم دیگری در زندگی می تواند رویکردهایی مثبت یا منفی داشته باشد.

مترجم: نگین نوبتیانی

 


 

تاثیرات مثبت اشتغال مادران بر فرزندان:

 

مادر خانه داری که از زندگی خود ناراضی است نمی تواند در زندگی فرزندان خود تآثیر مثبتی داشته باشد. مادر شاغل با احساس موفقیت و رضایتمندی می تواند الگویی خوب برای فرزندان خود باشد. فرزندان می توانند از چنین مادری برای دنبال کردن آرزو و هدف های خود، الهام بگیرند. مادرانی که می توانند به طور موثر شغل و خانوادۀ خود را مدیریت کنند، اخلاق کاری مناسب را به فرزندان خود القا می کنند. آن ها به ویژه  می توانند به دختران خود در شکستن کلیشه ها کمک کنند و تلاش برای آنچه مایل به انجام در زندگی هستند را به آن‌ها بیاموزند. مادران شاغل مجبور به مدیریت فعالیت های مختلفی هستند. آن ها فرزندان خود را تشویق به گرفتن مسـئولیت های مختلف می کنند. در خانواده هایی با پدر و مادر شاغل، هر عضو خانواده باید نقش فعّال تری بازی کند. در این شرایط کودکان مهارت هایی را یاد می گیرند که در غیر این صورت نمی توانستند کسب کنند. پرورش کودکان مستقل، آن ها را برای رویارویی با جهان واقعی آماده می کند و باعث تلقین احساس مسـئولیت در آنها می شود. مادران شاغل ساعت های با کیفیتی را همراه فرزندان خود سپری می کنند تا زمان هایی را که در کنار هم نیستند جبران کنند. همچنین فرزندان به دنبال سپری کردن وقت بیشتری با والدین هستند و آن ها توجه مادران خود را پشت گوش نمی اندازند.

 

فرزندان مادران خانه دار، به حضور ۲۴ ساعته و همیشگی مادر عادت کرده و متوجه تلاش های او نمی شوند.

منافع مالی که در نتیجه ی کار کردن هردو والد حاصل می شود مثل رفتن به مدرسه ای بهتر و کلاس های فوق برنامه ی مورد علاقه ی او، در کودک احساس امنیت ایجاد می کند.

 


 

تآثیرات منفی اشتغال مادر بر فرزندان:

مادر شاغل ممکن است از تلاش برای متعادل کردن کار و خانواده احساس فرسودگی و خستگی کند. اگر مادر، نا امیدی و خستگی خود را به خانه ببرد، ممکن است نگرش منفی و بدی در کودک رشد کند که: کار و شغل، منبع استرس و پریشانی برای خانواده است.

مادران شاغل علی رغم داشتن بهترین احساسات نسبت به فرزندشان در قلب خود، ممکن است در نشان دادن عواطف دچار مشکل شوند. مادران معمولآ پس از یک روز کاری نا آرام، اشتیاق کمتری دارند تا به مسائل بچه ها گوش بسپارند. کودکان در چنین شرایطی به راه های دیگری برای تخلیه عاطفی متوسل می شوند یا به سادگی، احساس می کنند که والدین شان به زندگی آنها اشتیاقی ندارند.

 

ممکن است مشکلاتی بین والدین در رابطه با کار کردن مادر به وجود آید و چنین درگیری ای بین والدین، تآثیر منفی بر کودک می گذارد، به عزت نفس کودک لطمه می زند و کودک احساس ناامنی می کند.

مادر خانه داری که از موقعیت و وضعیت خود ناراضی است نمی تواند مادر نمونه ای باشد. از طرف دیگر، بسیاری از مادران به ماندن در خانه و بودن درکنار فرزندشان قناعت می کنند. از مهم ترین مسائل در پیشرفت و سلامت کودک، احساس رضایت مادر و کیفیت وقتی است که مادر با فرزند خود سپری می کند. اگر یک مادر شاغل مطمئن باشد که به خوبی از نظر احساسی فرزند خود را حمایت می کند و مراقب اوست؛ نیازی نیست هیچ احساس گناه و سرزنشی داشته باشد.  کیفیت فرزند پروری ست که مهم است. یک زن می تواند صرف نظر از شاغل یا خانه دار بودن، مادر خوبی باشد.

 

منبع: www.secureteen.com

 

نظر خود را بنویسید

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

Top