بانوی پیشگام در صنعت حمل و نقل

جسارت یک زن در کارآفرینی

فاطمه مقیمی، از زن بودن نهراسید، زن بودن را مانع پیشرفت خود ندید. در زمانی که هنوز نگاه های جنسیتی وجود داشت؛ او وارد حوزه ای شد که قبل از او بانوان درآن حوزه حرفی برای گفتن نداشتند.
او رئیس یک شرکت حمل‌ونقل بین‌المللی و رئیس شورای بانوان بازرگان، اتاق بازرگانی تهران است. سمت‌های دیگری هم دارد و چند سالی هم در انجمن زنان مدیر کار آفرین فعال بوده است. اما بیش از همه این سمت‌هایش خود را یک کار آفرین می‌داند.

مقیمی باورهای مرده جامعه را که در آن فقط یکسری شغل های تعریف شده وجود داشت را کنار گذاشت. تا قبل از او دیدگاه جامعه نسبت به شغل او، شغل مردانه تعریف می شد که جایگاه زنان در آن تعریف نشده بود. از ویژگی های بارز ایشان به اعتقاد خودشان می توان به روحیه سخت کوشی، اعتماد به نفس، صداقت اشاره کرد.

از موفقیت های فاطمه مقیمی بانوی کارآفرین کشورمان همین بس که بگوییم ، به عنوان اولین بانوی ایرانی توانست ثبت و مدیریت شرکت های حمل و نقل بین المللی را برعهده بگیرد ولی برای او ابتدای مسیر بود. مقیمی حتی موفق به اخذ گواهینامه پایه یک شد و در سال ۱۳۷۷ برای اولین بار در انتخابات سندیکا(انجمن فعلی) شرکت های حمل و نقل بین المللی، کاندید هیئت مدیره شد و پیگیری های بسیار زیادی در جهت حقوق این صنعت در ایران و جهان انجام داد. ایشان به عنوان مدیر عامل انجمن ملی زنان کارآفرین  و تنها زن عضو اتاق بازرگانی است.

سال ۲۰۱۲ به عنوان کارآفرین برتر جهان اسلام انتخاب شد و دانشگاه صنعتی شریف، کتابی را با عنوان کارآفرینی از او منتشر کرد و با کمک دخترش موفق به ترجمه کتاب شد تا در اجلاسی که نمایندگان ۵۶ کشور حضور داشتند، آن را توزیع کند تا زنان کشورهای دیگر هم با خواندن این کتاب باور کنند که می توانند.

از دیدگاه ایشان، سهم زن و مرد بودن در پیشرفت و تعالی کشور یکسان است و همه وظیفه داریم برای پیشرفت کشورمان تلاش کنیم. با مدیریت زمانی که دارد؛ مسئولیت های خانه و کار را همزمان پیش می برد و حتی به گفته همسرشان مسئولیت های زنانه را فراتر از یک زن خانه دار انجام می دهند.
به اعتقاد بانوی موفق کارآفرین کشورمان، کارآفرینان شکارچی هستند و فرصت ایجاد می کنند و می توانند وضع اقتصاد را ارتقا دهند.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *